Jak ugotować miękką ciecierzycę?

jak ugotować ciecierzycę

Ciecierzyca (cieciorka, groch rzymski) jest bardzo zdrowa i można nią zastąpić mięso, ponieważ zawiera dużo pełnowartościowego białka, a przy tym nie wzdyma jak np. groch. Jednak jej przygotowanie jest troszkę długotrwałe. Przed ugotowaniem należy ją namoczyć, a potem gotować bez soli do miękkości minimum 45 minut. Znalazłam na to sposób, by móc częściej wykorzystać ją w kuchni bez przechodzenia przez te etapy za każdym razem. Przydatne szczególnie wtedy, gdy nie planowałam dania z ciecierzycą i nie mam już czasu na jej przygotowanie od podstaw, a do tego zyskuję jeszcze miększą cieciorkę.

Składniki:

  • 400 g ciecierzycy (całe opakowanie)
  • trzykrotnie większa ilość wody


Przygotowanie:

  1. Ciecierzycę opłucz dokładnie i zalej w dużym garnku trzykrotnie większą ilością wody. Zostaw na noc. 
  2. Rano odlej wodę, przepłucz cieciorkę i zalej świeżą wodą, w tej samej ilości co wcześniej.
  3. Gotuj na średnim ogniu do miękkości, nawet ponad godzinę. Nie dodawaj soli. Zanim się zagotuje, pod przykryciem, ale potem radzę bez przykrycia, bo łatwo ucieka szumowina.
  4. Po ugotowaniu pozostaw ciecierzycę w wodzie do ostudzenia. Odcedzona szybko przesycha.
  5. Odcedź letnią lub zimną już cieciorkę. Rozdziel do czterech woreczków śniadaniowych lub na mniejsze porcje. Zawiąż każdy i naklej informację z datą ugotowania. Włóż do zamrażalnika.
  6. Przed wykorzystaniem ciecierzycy nie musisz jej rozmrażać, jeśli dodajesz do sosu lub zupy. Na kotlety rozmróź wcześniej. Zamrożona ugotowana ciecierzyca jest po ponownym zagotowaniu bardziej miękka. Polecam!
jak ugotować miękką ciecierzycę

Podziel się w Google Plus

O autorce Anna Wojtyna

Jestem Ania, mama, która uwielbia gotować, piec i jeść oraz blogować. Więcej o mnie znajdziesz na stronie "O mnie"

0 komentarz(y) :

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzach. Czytam wszystkie komentarze i staram się odpowiadać na każdy z nich.
Pozdrawiam i zapraszam do szukania innych inspirujących przepisów lub porad rodzicielskich!