20. miesiąc życia dziecka - dmucham i chuchamCzerwiec 2016


Jutro kończę 20. miesięcy, kiedy to minęło?


W ostatnim czasie nauczyłam się tak wiele:

 • próbuję podskakiwać i idzie mi coraz lepiej
 • mama nie boi się już dać mi gorącą zupę, bo wie, że sobie podmucham, żeby się nie oparzyć lub podsunę jej łyżkę, żeby ona dmuchała, gdy mi się nie chce
 • umiem sama wejść i wyjść z krzesełka do karmienia - żebyście widzieli minę mamy, gdy wróciła do pokoju i zobaczyła, że nagle w nim siedzę, a dopiero co byłam u niej w kuchni :)
 • sama zjeżdżam ze zjeżdżalni i zwykle nie pozwalam sobie pomagać
 • wchodzę i schodzę z drabinek na placu zabaw
 • próbuję huśtać mamę lub tatę zamiast sama się huśtać i bardzo nie lubię, gdy ktoś inny zajmie wszystkie huśtawki, nawet jeśli sama nie chcę się huśtać w tym czasie
 • coraz częściej mówię, zaczynam mówić "ma-ma", wtedy mama jest wniebowzięta
 • umiem robić babki z piasku, co tam, że z suchego i się rozsypują od razu - nawet z niczego fajnie je robić
 • umiem pić prosto z małej butelki, wcześniej umiałam z takiego dzióbka, teraz wolę bez niego
 • próbuję odkręcać i zakręcać butelki, tubkę z kremem itp., ale nie zawsze mi pozwalają, bo rozlewam przy tym różne rzeczy :)
 • dosięgam na paluszkach do wszystkich klamek w domu (poza drzwiami balkonowymi, niestety) i sama otwieram drzwi; ostatnio wparowałam mamie do łazienki, gdy już zaczęła się kąpać. Wprosiłam się do wanny - gdyby nie tata, weszłabym w ubranku. Kąpiel z mamą z dużą ilością piany jest super!
 • dosięgam też do przycisku wezwania windy na korytarzu - uwielbiam go przyciskać i patrzeć, jak za chwilę zjawia się winda, a jak zjeżdżamy, to z mamą liczę piętra (to znaczy ona, ale niedługo też będę umiała!)
 • próbuję śpiewać i nucić
 • mówię już "ba-ba-ba", gdy robię babkę z piasku, "a" na auto, "ka" na kawę, "kuku" bawiąc się w chowanego
 • rodzice przyzwyczajają mnie do nocnika, ale powiem Wam, że nie bardzo lubię na nim siedzieć bez ubranka i pieluszki i jeszcze nie wiem, kiedy zbiera mi się na siku; za to uwielbiam biegać i szaleć po domu bez pieluszki i na golasa. 

Komentarz mamy:


Kolejny miesiąc rozwoju Zuzi znów był intensywny i pod znakiem buntu dwulatka, który jednak nie jest tak straszny, jak go malują. Ostatnio wróciło słowo "mama" do słownika Zuzi, chociaż wciąż mówi je rzadko, a jeszcze rzadziej bezpośrednio do mnie. Jednak i tak jestem zadowolona, że w końcu coś się zmieniło. W niedzielę droczyła się ze mną, gdy byłam w kuchni. Chodziła po przedpokoju i patrząc na mnie, z uśmiechem szczebiotała "ma-ma-ma-ma-ma", a gdy chciałam dać jej buziaka, uciekała ze śmiechem. Widzę, że cieszy się z tego, że umie powiedzieć "mama", ale jeszcze ćwiczy. Jej rozwój fizyczny i intelektualny jest bardzo szybki. A do tego ta zwinność paluszków! Byłam pod wrażeniem, gdy zobaczyłam, że odkręciła nie do końca zakręconą tubkę maści Linomag, a innym razem mojego kremu Nivea Soft. Ba, tym drugim pomazała sobie policzek i zadowolona przyszła się pokazać. :) Powoli przyzwyczajamy ją do nocnika, niestety bez większych efektów. Jednak w tym temacie najważniejsza jest cierpliwość. Raz zrobiła kupkę do nocnika, sama byłam pod wrażeniem. A jak to się stało? Obudziła się z drzemki i miała bardzo pełnego pampersa, a zaczęła się spinać na kupkę. No to dawaj do łazienki na nocnik. Początkowo nie chciała siedzieć, ale przycisnęło ją i nie miała czasu na myślenie. ;) Cały czas się do mnie tuliła, jak zawsze, gdy robi kupkę. To dziecku bardzo pomaga. I co chwilę mówiłam i biłam jej brawo, żeby dodać jej otuchy, w końcu robienie tego na nocniku było kompletną nowością. Sama też biła sobie brawo i była dumna z siebie. Tędy droga. :)
Podziel się w Google Plus

O autorce Anna Wojtyna

Jestem Ania, mama, która uwielbia gotować, piec i jeść oraz blogować. Więcej o mnie znajdziesz na stronie "O mnie"

0 komentarz(y) :

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzach. Czytam wszystkie komentarze i staram się odpowiadać na każdy z nich.
Pozdrawiam i zapraszam do szukania innych inspirujących przepisów lub porad rodzicielskich!